Mi az a tahini?

Mi az a tahini?

Már régóta készülök írni az általam egyik legjobban kedvelt alapanyagról, a tahiniről. Néha magam is elkészítem itthon, mert valójában nem nehéz, de idő hiányában inkább megveszem a helyi török boltban vagy a szupermarketben. Nagyon sok recepthez használom, főzelékbe, falafel vagy éppen salátaöntetbe. És hogy mi is ez?

A tahini egy szezámmagból készült paszta, amely számos konyha alapanyaga, különösen a mediterrán és közel-keleti országokban. Vegán, gluténmentes, diós íze van, és egyszerűen elkészíthető.

Önmagában, vagy a hummusz, a baba ghanoush (mediterrán padlizsánkrém) és a halva fő összetevőjeként szolgálják fel.

Egy kis történelem…

Több mint 5000 évvel ezelőtt a szezámot szárazságtűrő képessége miatt termesztették; ott is virágzott, ahol más növények elszáradtak és elpusztultak. Az indonéziai Sundra-szigeteken őshonos növény több ezer mérföldön és több kontinensen is elterjedt (nomádok, kalandorok, felfedezők és hódítók segítségével). Kínában a tintafoltok kormozásához égették el, az egyiptomiak pedig lámpáikban használták tüzelőanyagként. Indiában sokkal komorabb a felhasználása – a hinduk szezámolajat használnak a temetési szertartásaikhoz.

A szezámmag ősi élelmiszer. Indiában már i. e. 5000 óta termesztik, és i. e. 3500-ból származó ékírásos emlékek is utalnak rá.

A tahini, a pirított, őrölt szezámmagból készült termék Perzsiából származik, ahol “ardeh”-nek hívták. Onnan került Izraelbe. Évszázadokon át csak az arisztokrácia és a gazdagok jutottak hozzá a tahini készítéséhez szükséges alapanyagokhoz. Egyes kultúrákban a tahinit fizetőeszközként használták.

Miből és hogyan készül?

A tahini általában két összetevőből készül: hántolt szezámmagból és olajból. A hántolt szezámmagot általában megpirítják, majd őrlik és olajjal emulgeálják, hogy sima, krémes, önthető állagú magvajat kapjanak. Ha a géped elég erős (például egy Vitamix), akkor olaj nélkül vagy csak kevés olajjal is el tudod készíteni.

A tahini otthoni elkészítése egyszerű és sokkal olcsóbb, mint a bolti vásárlás. A tahini egy hónapig eltartható a hűtőszekrényben.

Hozzávalók:

– kb. 1 csésze (140g) szezámmag

– 2-4 evőkanál semleges ízű olaj, például szőlőmagolaj, növényi vagy könnyű olívaolaj.

Elkészítés:

Tegyük a szezámmagot egy széles, száraz serpenyőbe, közepesen alacsony hőfokon, és állandóan kevergetve pirítsuk meg, amíg a magok illatosak és nagyon enyhén elszíneződnek (nem barnulnak meg), 3-5 percig. Itt vigyázzunk, a szezámmag gyorsan megéghet. Tegyük át a pirított magokat egy sütőlapra vagy egy nagy tányérra, és hűtsük ki teljesen.

Öntsd a kihűlt szezámmagot egy erős turmixgép vagy egy konyhai robotgép táljába, majd dolgozd össze, amíg morzsalékos pasztává nem válik. Adj hozzá 3 evőkanál olajat, majd keverd addig amíg sima, önthető krémet nem kapsz. Ha kell kapargasd le az edény oldalát és szükség szerint adj hozzá még olajat. A végeredménynek, krémesnek és önthetőnek kell lennie.

Tárolás

A tahinit lefedve a hűtőszekrényben egy hónapig tudod tárolni. Idővel előfordulhat hogy az olaj kiválik, de ez természetes. Ebben az esetben használat előtt keverd meg alaposan a tahinit.