A legjobb humusz

A legjobb humusz

Ez a humusz minden fáradtságot megér.

Azt hiszem nem túlzás kijelentenem, hogy a hummusz a kedvenc eledelünk itthon. Túlzás nélkül állíthatom, hogy mindennap eszünk humuszt. Legalább egyszer. Eleinte persze mi is a boltban vásároltuk, de amióta a konyhámat felszereltem mindenféle géppel, azóta csak nagyon ritkán vásároljuk a boltit. Ugyanis zongorázni lehet a különbséget a kettő között.

Jó hummuszt ugyanolyan nehéz csinálni, mint nem olyan jót. A különbség csupán az elkészítés módjában van. Vannak olyan apró trükkök amik a humuszodat a finomról a “mennyei” szintre emelik. Itt van rögtön maga a csicseriborsó. Sima konzerv csicseriborsóból is el lehet készíteni, de az soha nem lesz igazán krémes. Először is a konzerv csicseriborsó nincs rendesen megfőzve. Pontosabban: nincs is teljesen megfőzve. Ez pedig eleve kizárja hogy a végeredmény krémes legyen.

Ezért jó, ha száraz csicseriborsóból készíted el a humuszodat. Igen, be kell áztatni előtte minimum egy éjszakára. De megéri. Az áztatóvízhez tegyél egy pici sót is. Ez megalapozza az ízeket és végül kevesebb sóval, jobb ízű lesz az étel.

És ott a csicseriborsó héja. Teljesen rendben van ha héjastul beletesszük főzelékbe, vagy currybe, de a humusz az más tészta. Pontosabban más étel. Ha nem is az összesről, de a nagyrészéről érdemes leszedni.

És végül, de nem utolsósorban ott a tahini, vagyis a szezámmag krém. Ebből is a jó minőségű, folyósan krémes az igazi.

Na jó, akkor most tulajdonképpen milyen is az igazi, finom humusz? Az igazi jó humusz krémesen lágy, selymes állagú, nem kemény. 

És most, hogy akkor már tudjuk milyen is az igazi humusz, lássuk is a receptet:   

Hozzávalók: 

  • 1 ½ bögre (túl)főtt csicseriborsó 
  • 1 ½ – 2 citrom leve 
  • 2-3 gerezd fokhagyma 
  • ½ teáskanál só 
  • ½ bögre tahini  
  • 2-4 teáskanál jéghideg víz 
  • ½ teáskanál őrölt kömény 
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • ½ teáskanál szódabikarbóna (a csicseriborsó főzéséhez)

Elkészítés: A csicseriborsót áztassuk be legalább egy éjszakára vízben. A legpraktikusabb egy elektromos kuktában megfőzni, de ha nincs, az sem probléma csak hosszabb ideig kell főzni és egy kicsit „bébiszittelni” kell. Ha nincs kuktád, akkor egy közepes edénybe tedd bele a csicseriborsót és öntsd fel vízzel addig hogy körülbelül 5 centire ellepje. Tedd bele a szódabikarbónát. Ez abban segít, hogy később könnyebben eltávolítsd a héját. Forrald fel a vizet, majd és a forrásban lévő vízben főzzd további 20 percig. Vagy addig míg csicseriborsó héja le nem jön róla és a szemek megdagadnak és megpuhulnak. Vigyázz, hogy nehogy kifusson. Ilyenkor egy szűrővel könnyen „lehalászható” a  csicseriborsó héja. Amikor megfőtt, egy szűrőben tedd hideg folyó víz alá. Ha nem jön le az összes héja, nem baj. Turmixold össze a fokhagymát, a citromlevet és a sót, majd tedd félre kb 10 percre. Míg a foghagymás-citromos keverék pihen, az apítógépbe tedd bele a tahinit és kezd el keveni, míg krémes állaga nem lesz. Miközben megy az aprítógép, adj hozzá kb. két evőkanál jeges vizet. Keverd addig amíg a tahini kivilágosodik és teljesen sima nem lesz. Ha a tahini eleve sűrű volt, akkor tehetsz bele több vizet. Add hozzá a köménymagot és a főtt csicseriborsót és keverd össze nagyjából két percig amíg nagyon krémes nem lesz. Ha kell adj hozzá még egy kis vizet ha szükséges hogy elérd a megfelelő állagot. Ha kell, kapargasd le a ráragadt krémet az aprító faláról. Add hozza a fokhagymás keveréket és keverd még egy picit. Kóstold meg, és ha szükséges ( és általában az) adj hozzá még sót ízlés szerint.

Lehet tálálni.  

A megmaradt hummusz lezárt tárolóedényben egy hétig eláll. 

Jó étvágyat!