Gluténmentes pizzatészta

Gluténmentes pizzatészta

Minden megvan benne ami egy jó pizzához kell

El kell árulnom neked egy titkot. Hiába eszek egészségesen már lassan tizenkét éve, a pizza még mindig a gyengém. Mindig sóvárogva nézem amikor látom ahogy mások eszik körülöttem. Ráadásul az volt az egyik specialitásom még otthon. Sok sok pizzapartit rendeztem egy időben, természetesen saját készítésű pizzával. Aztán, ahogy a gluténérzékenységem előjött, ennek is búcsút kellett intenem. Ha egyszer-egyszer meginogtam, azonnal jött a büntetés. Persze nagyon sok gluténmentes pizzát kipróbáltam már, de egyik sem hozta azt az élményt, mint az, amit annak idején készítettem. Le is mondtam róla hosszú időre. Egy ideje viszont tanulmányozom a gluténmentes sütést. Miért lesz ropogós és puha a gluténes búzából készült tészta és miért nem a mentes. Miben más a kétfajta liszt? Mi az a glutén? Ha mentesen étkezel akkor persze tudod, hogy ez egy nyúlékony gumiszerű anyag, ami a tészta rugalmasságát adja. És egyben egy fehérjetípus is. Ahhoz, hogy megközelítsük a gluténes változat állagát, olyan tésztát kell összeállítanunk, amiben megvannak azok ugyanazok a tulajdonságok. Na és persze minél kevesebb allergén legyen benne. Elméletben már nagyon tudtam, hogy mit kéne csinálni, de valahogy nem bíztam magamban, hogy meg is tudom csinalni. 

A múlt héten azonban a cégnél pizzaparti volt. Én kaptam ugyan gluténmentes, vegán pizzát, de mint általában, ez is csalódás volt. Na itt jött el az a pont amikor azt mondtam, hogy nekem kell egy jó pizza! Azóta persze nézegettem a gluténmentes pizzaalap recepteket a neten, de mindig volt valami ami vagy nem tetszett, vagy nem ehetjük. Akkor döntöttem el, hogy akkor én ezt most kikísérletezem magamnak hiszen az alapokat elméletben már tudom. Azt azonban álmomban sem gondoltam volna, hogy ez elsőre összejön. 

A rizsliszt elég fehérjedús, a mandulaliszt pedig abban segít, hogy ropogós legyen a végeredmény. Az útifű maghéj pedig a rugalmasságot biztosítja. Épp ma indítom el a gluténmentes kovászomat, a jövő héten kipróbálom azzal is. Ha sikerül, azt is felteszem ide.    Íme a recept:   

Hozzávalók: 

  • 1 bögre rizsliszt 
  • ½ bögre mandulaliszt
  • 1/3 bögre burgonyakeményítő 
  • 2 tk útifű maghéj 
  • 1/3 tk só vagy ízlés szerint 
  • 200 ml + 2 ek langyos víz 
  • 2 tk vagy 7g szárított élesztő  
  • 1 tk olivaolaj 
  • ½ ek juharszirup vagy agave nektár  

Elkészítés:  Először készítsük össze az élesztős keveréket. Egy kisebb tálba  tegyük bele a langyos vizet, majd adjuk hozzá az éleszőt, az olivaolajat és a juharszirupot és az útifű maghéjat. Keverjük össze és tegyük félre, hogy az élesztő aktiválódjon, és az útifű maghéj megdagadjon. Ez utóbbit lehet a száraz hozzávalókhoz is tenni.   Egy nagyobb tálba tegyük bele a száraz hozzávalókat és keverjük jól össze. Majd adjuk hozzá az élesztős keveréket. Gyúrjuk össze néhány percig amíg a tészta össze nem áll egy labda formába. Takarjuk le egy nedves konyharuhával és meleg helyen kellesszük egy órát.    Közben melegítsük elő a sütőt 200 fokra és készítsük el a feltétet. Ebből a tésztából két kisebb vagy egy nagyobb pizzát lehet készíteni.  Tegyük a megkelt tésztát egy kiolajozott tepsire és az ujjunkkal nyújtsuk ki a kívánt formára. Hagyjuk még pihenni kb. tíz percet. Tegyük rá a szószt és a feltéteket. Ha sajt is kerül rá, akkor a sajt nélkül süssük 10-15 percig, majd tegyük rá a sajtot és süssük további 10-15 percig, vagy amíg a tészta ropogós nem lesz.