Egyszerű zöldségleves kölessel

Egyszerű zöldségleves kölessel

Könnyen variálható tartalmas leves a hidegebb napokra

Ezt a levest az új lábosom ihlette. Régóta vágytam egy vaslábosra, amit most meg is kaptam a férjemtől Karácsonyra. Mikor megkérdeztem mivel is avassam fel az új edényt, levest kért. Pontosabban valami tartalmas levest kölessel. Én meg nekiláttam. Ennek a levesnek pont az adja  a lényegét, hogy az ízeket lépésről lépésre fel kell építeni benne. Nem egy „gyorsan beledobok mindent és már kész is” leves, de megéri a fáradságot. A zeller és a burgonya kicsit földes ízét tökéletesen kiegészíti az édesburgonya kicsit testes, édeskés íze. 

A köles pedig minden olyan tápanyaggal rendelkezik, ami egy egészséges, teljesértékű ételhez szükséges. Kitűnő önmagában is, de az ebéd vagy vacsora részeként is megállja a helyét. Sikerült egy olyan napon elkészíteni, amikor kint zuhogott az eső, az ablakokat ütögették az esőcseppek és süvített a szél. Ez a meleg, tartalmas leves igazi lélekmentő volt ebben az időben. A hűvösebb, téli időszak remek támasza lehet. 

Szeretem felépíteni az ízeket és ez itt most szükséges is volt a sikerhez. Minden az alapokkal kezdődik. Minden „réteget” egy picit hagyok főni magában mielőtt felengedem vízzel és leves lesz belőle. Így nem vizezem fel az ízeket. Az is fontos, hogy minden hozzávalóval sózok is. Csak egy picit. Ez is hozzáad az ízekhez és a végeredmény finom leves lesz, amiban nem a só vagy annak a hiánya dominál. Ha a végeredmény sótlan, és akkor teszem hozzá a sót, akkor nem az étel ízét, hanem a sót érezném ki belőle. Viszont ha minden lépésnél sózok és ha kell, kóstolok is, akkor az ízek harmonikusak lesznek.  

És akkor lássunk is hozzá.

Hozzávalók: 

– 1 fej vöröshagyma 

– 4 gerezd foghagyma 

– 1 szár zellerszár 

-1 sárgarépa 

-1 fehér répa 

– 4 kisebb burgonya 

– 2 édesburgonya 

– fél zellergumó 

– egy kiskanál paradicsompüré 

– egy babérlevél  

– egy tk olasz fűszerkeverék 

-só, bors ízlés szerint 

– 1 leveskocka  

– fél bögre köles  

Elkészítés:  A vöröshagymát egy kis vízzel megpárolom, hagyom hogy kicsit megkapja és barna legyen a hagyma mielőtt egy pici vizet hozzáteszek. Kevés sót adok hozzá, hogy a hagyma kicsit „izzadjon” és kiadja magából a nedvességet. Amikor a hagyma már szinte üveges, beleteszem a préselt foghagymákat. Lehet, hogy a négy foghagyma gerezd elsőre soknak tűnik, de a végeredményben nem dominál, csak jól harmonizál vele. Ezt is főzöm egy darabig vele. Ha kell adok hozzá pici vizet, de csak annyit, hogy ne égjen oda. Ezután teszem vele a felvágott sárgarépát, szárzellert és a fehérrépát. Minden alkalommal amikor egy újabb hozzávaló kerül a levesbe, mindig adok hozzá egy kevés sót. Kicsit kevergetem, majd hozzáadom a paradicsompürét. És itt jön egy fontos lépés! A paradicsompürét kevergetem, hagyom, hogy picit átmelegedjen, karamellizáljon az edényben. Ezt a lépést nem szabad elsietni, ez alapozza meg a leves különleges ízét. Ha ez megvan, hozzáadom a fűszereket és ezeket is meg pirítom egy kicsit, hogy kihozza az aromákat. Eddigre már csodás illatok vannak a konyhában! Ezután mehet bele a többi zöldség a leveskocka és annyi víz, hogy ellepje. Amikor már majdnem megpuhultak a zöldségek, utolsó lépésként hozzáadom az átmosott fél bögre kölest és alacsony hőfokon addig főzöm amíg a köles megfő.